>

رد کردن لینک ها

#کتابکوشا – فصل 5 – تحسین کردن کودکان

 

خلاصه فصل پنجم

( تحسین)

کمپین #کتابخوانی #کتابکوشا – فصل پنجم کتاب

فرض کنیم کودکانی وجود دارن که می توانند در خانه تحت تاثیر تحقیرها قرار نگیرند و همچنان با چالش های دنیای بیرون مواجه شوند و فرض کنیم کودکانی وجود دارند که در خانه مورد توجه قرار دارند اما هنوز نسبت به توانایی های خود تردید دارند از پذیرفتن چالش ها شانه خالی می کنند. هرچه منطقی به نظر می رسد که کودکی که در خانه و خانواده هایی بزرگ می شود که جنبه های مثبتشان مورد قدردانی قرار گرفته احتمالا احساس خوبی نسبت به خود داشته و بیشتر به پذیرش چالش های زندگی تمایل داشته باشند.

احتمالا آنها می توانند نسبت به آنهایی که این طور نیستند اهداف بالاتری را برای خودشان تعیین کنند.

اجازه دهید در خانه هایمان متفاوت باشیم. اجازه دهید دریابیم که در کنار غذا،سرپناه و لباس وظایف دیگری هم نسبت به فرزندانمان داریم و آن تایید حقانیت آنهاست. تمام دنیا اغلب با صدای بلند به آنها می گویند کجای کارشان ایراد دارد. وظیفه ی ما این است که بگذاریم کودکانمان بداننند کجای کارشان درست است.

اطمینان حاصل کنید که تحسین شما متناسب سن کودکتان و سطح توانایی اوست.

وقتی به کودک کم سن و سال با خشنودی گفته شود : میبینم که هر روز دندانهایت را مسواک می زنی او از این تعریف شما احساس غرور می کند. اما اگر همین حرف ها را به یک نوجوان بزنید احساس تحقیر می کند.

وقتی والدین بتواند پذیرای اشتباهات کودکش باشد و آنها را به عنوان بخش مهم روش یادگیری ببیند می تووان حتی متذکر شد که هم اشتباه می تواند یک کشف باشد. می تواند چیزی را به شما بگوید که قبلا هرگز نمی دانستند.

همچنین اگر والدین پذیرای اشتباهات خودشان باشند نیز موثر است.

من قبلا روی سیستم یا دانش کار می کردم. هرگاه نگران بودم که کودکم ممکن است رفتار مناسبی نداشته باشد می گفتم اگر خوب باشی یک بستنی یا اسباب بازی جدید یا هر چیزی که دوست داری برایت می خرم .

کودکم همان یک بار خوب می شد اما بعد از آن با ید قول دیگری را برای دفعه بعد به او می دادم . اخیرا دیگر نمی گویم اگر دختر خوبی باشی من هم …. به جای آن می گویم : کودکم کمک خوبی به من خواهد بود اگر …

و وقتی کار مفیدی انجام می دهد سعی می کنم کارش را برایش کاملا توصیف کنم

به عنوان مثال آخر هفته گذشته به او گفتم کمک خوبی خواهد بود اگر کاری کند که پدر بزرگ و مادربزرگ وقتی به خانه ما می آیند خوش بگذرد و وقتی آنها روز یکشنبه آمدند کودکم عالی رفتار کرد. بعد از این که آنها رفتند به او گفتم . عزیزم تو پدر بزرگ و مادر بزرگ را وقتی اینجا بودن خیلی خوشحال کردی . برایشان لطیفه گفتی . از آب نبات های خودت به آنها دادی و کلکسیون پوست آدامس را به آنها نشان دادی . من اسمش را می گذارم مهمان نوازی . فقط چشمانش از خوشحالی برق زد

تعداد کمی از والدین دریافتند که حتی در مورد منفی هم این امکان وجود داشت که از تحسین استفاده کنند. یعنی وقتی فرزندشان کاری که نباید انجام می داد انجام داده بود به جای تمسخر فرزندان با یادآوری رفتار تحسین آمزی آنها بابت کار مثبت دیگری در گذشته ، به فرزندان خود برای انجام آن کار به نحو بهتری انگیزه می داد….

وقتی کارن به من گفت کارت اعتباری مترویش را گم کرده است و این که فکر می کند از جیبش بیرون افتاده باشد . اولین واکنش من این بود که به خاطر بی دقتی اش سر او داد بکشد . اما او آنقدر درمانده بود . گفتم کارن بیا راجع به آن فکر کنیم حدود چهار ترم گذشته از کارت مترویت خوب نگهداری کردی ، روزهای زیادی این مسئولیت را داشته ای کارن گفت به گمانم همین طور است اما دیگر هیچ شانسی برای این کار ندارم وقتی کارت جدید را بگیرم آن را در کیف پولم نگاه می دارم . نمونه آخر اثر تحسین توصیفی یک دربی را بر یک تیم فوتبال جوان نشان می دهد. بعد از هر بازی هر یک از بازیکنان نه ساله و ده ساله تیم ناحیه ای از او دریافت می کنند.

بچه های عزیز تیم تام هاوکس

روز یکشنبه شما چیزی از یک لوکوموتیو کم نداشتید در دفاع شش گل را دفع کردیم که بیشترین تعداد در تمام بازی های امسال بود. در دفاع در تمام بازی توپ را انتهای زمینشان نگاه داشتیم و فقط یک گل خوردیم که البته تغییری در نتیجه بازی نداد

تمرین روز شنبه خواهد بود ، به امید دیدار ساعت 10 الی 11 صبح می بینمت

ارادتمند مربی

به گفتگو بپیوندید