>

رد کردن لینک ها

بازی کردن کودکان

گاهی از نظر بزرگسالان ، بازی کردن کودکان تنها اتلاف وقت است ، غافل از آنکه کلید تمام موفقیتهای کودکان بازی کردن است . بازی کردن پیشه کودکان است . بازی کردن جدا از لذت و تفریح برای کودکان ، باعث رشد مهارتهای فکری و استدلالی و حافظه ، مهارتهای احساسی ، اجتماعی و فیزیکی خواهد شد . کودک از طریق بازی با دنیای اطلاف ارتباط برقرار می کند و از طریق آن جنبه های گوناگون شخصیتش شکل می گیرد . در کنار رشد همه جانبه روانی ، بازی ابزار بسیار مناسبی برای رشد جسمانی کودک نیز به شمار می رود. بازی کردن باعث رشد مغز کودکان می شود و مقدمه ای برای موفقیتهای اجتماعی و تحصیلی کودکان در آینده خواهد بود . ” آلفرد آدلر ” روانشناس معروف می گوید ، هرگز نباید به بازی به عنوان روشی برای اتلاف وقت نگاه کرد . اگر می خواهید به رشد فکری ، عقلی ، روانی ، فیزیکی و عاطفی فرزندتان کمک کنید به او فرصت بازی کردن بدهید.

بازی کردن بهترین فرصت برای رشد کودکان است ، زیرا تمام نیازهای روانی کودک را برآورده می کند. بازی باعث ایجاد مراوده و ارتباط متقابل کودکان و اطاعت از قانون می شود. بازی جهت حفظ الگوهای اجتماعی ، موجودیت نظام اجتماعی و تحقق اهداف گروهی ضرورت دارد. بازی کردن باعث رشد تمام مهارتهای مورد نیاز کودک برای زندگی آینده اش خواهد شد. مهارت های فکری و عقلی ، عاطفی و احساسی ، روابط اجتماعی و فیزیکی کودک با بازی پرورش خواهد یافت . کودکان با بازی ، مهارتهای اجتماعی از جمله مهارتهای کلامی ، حل مشکلات ، خلاقیت و اداره کردن خود را می آموزند. روابط اجتماعی کودک با بازی کردن پرورش می یابد ، کودک همکاری ، گفتگو و مصالحه را یاد می گیرد و راههای مدیریت خشم ، ترس و نا امیدی را میاموزند. خانه سازی ، نقاشی کردن ، دویدن و پریدن باعث رشد مهارتهای حرکتی کودکان می شود.

به بچه ها اجازه دهید آزادانه بازی کنند.

شما در بازی های کودکتان بازیگر هستید نه کارگردان . بازیهای آزادانه ، انگیزه داشتن ، میل و آرزو داشتن و تمایل به پیشرفت را در کودک ارتقا می بخشد. کودکانی که در محیط امن بازی می کنند و با بازی قوانین را کشف می کنند، یاد میگیرند نظریات خود را رد یا تایید کنند. آنها قدرتهای وجودی خود  را محک می زنند و می آموزند تا به توانایی های خود در حل مسایل اعتماد کنند. حرمت نفس داشته باشند . و در مقابله با مشکلات انعطاف پذیری داشته باشند. بازی کردن ستون اصلی یادگیری در زندگی آنها خواهد بود. در دنیای امروز ، کسانی موفق خواهند بود که در زمینه کاری خود خلاقیت داشته باشند و بازی باعث رشد خلاقیت در کودکان می شود. بازی با والدین باعث رشد توانایی بازی با همسالان کودک در آینده خواهد بود. بازی کردن از نوزادی شروع خواهد شد . خانواده به خصوص مادران بهترین شریک بازی کودکان در دو سال اول زندگی کودک هستند. دالی موشه ، قایم موشک بازی ، عروسک بازی یا مسابقه ماشین سواری ، بازی های ساه ای هستند که باعث ساخته شدن ستونهای اصلی یادگیری در کودکان می شود.

بازی و روابط اجتماعی

رشد دوستی با همسالان یکی از مهمترین جنبه های رشد اجتماعی کودکان است . در فرایند رشد روانی اجتماعی ، کودکان از چهار مرحله می گذرند:

1 – تا دوسالگی کودکان توانایی بازی با همسالان خود را ندارند آنها با خود بازی خواهند کرد.

2 _ از دو سالگی کودکان میتوانند کنار هم بازی کنند،اما بازی کردن آنها میتواند منجر به زد و خورد میان آنها بشود. کودکان باید یاد بگیرند چگونه با هم بازی کنند.

3 _ بین دو و نیم تا سه و نیم سالگی با افزایش تدریجی سن ، کودکان میتوانند درگیر بازی مشترکی شوند، اما آنها به صورت جداگانه با خود اما کنار همسالان خود بازی میکنند.

4 _ سه و نیم تا چهار و نیم سالگی کودکان همچنان جداگانه بازی میکنند. اما به هم توجه میکنند ، اسباب بازی خود را شریک میشودند ، و میتوانند با همه رابطه صمیمانه ای برقرار کنند.

5 _ از چهار و نیم سالگی ، کودکان میتوانند رفته رفته تعاملهای اجتماعی کارآمدتری را با همسالانشان برقرار کنند و درگیر بازی گروهی با هدفی مشترک بشوند. در این مقطع آنها در احساسات یکدیگر سهیم می شوند و وسایل خود را با یکدیگر سهیم میشوند. آنها باه تایید یکدیگر پرداخته و درخواستهایی از یکدیگر دارند. دوستان نزدیک در یک گروه با هم جفت میشوند.

کودکانی که همچنان ترجیح میدهند به تنهایی بازی کنند ، ممکن است مهارتهای اجتماعی رشد نیافته ای داشته باشند. اگر چه  کودکان بعد از چهارسالگی توانایی بازی های گروهی را خواهند داشت ، اما اگر محیط اشنا و همبازی کودک افراد صمیمی برای او باشند کودک از 18 ماهگی میتواند درگیر بازی هایی چون قایم موشک ، دالی موشه یا تعقیب و گریز شوند. بازی های کاوشی میتواند از پنج ماهگی در کودک آغاز شود.

بازی کودک را نشکنید

تصور کنید که عجله دارید ، یک ساعت دیگر وقت دکتر دارید . به اتاق فرزندتان که مشغول بازی است وارد می شوید . از او میخواهید بلند شود تا حاضر شده و به مطب دکتر بروید. او حرف شما را نادیده میگیرد و به بازی کردن ادامه میدهد. شما خواسته خود را تکرار میکنید و او باز شما را نادیده میگیرد. شما دست کودک را میگیرید و بکش بکش او را میبرید تا حاضرش کنید. او جیغ میکشد و گریه میکند.

با شکستن بازی کودکتان به او می آموزید کارش را نیمه رها کند ، کودک نیاز دارد کارش را حتی اگر بازی تکراری است به پایان ببرد . نیم ساعت تا یک ساعت قبل از وقت معین ( بنا به شناخت شما از فرزندتان ) به او اطلاع دهید که قرار است خانه را ترک کنید . کمکش کنید وسایلش را جمع کند. اگر کودک این روش را یاد بگیرد هرکاری را که شروع کرده باشد به پایان میبرد.

بازی های نمایشی کودکان

بازیهای نمایشی نقش مهمی در دوران پیش دبستانی کودکان دارد. کودکان با بازی های نمایشی مانند پلیس بازی یا خاله بازی ، مهارتهای زندگی بزرگسالان را تمرین می کنند. کودکان دنیای واقعی را در بازی خود خلق می کنند. در حین بازی ،، کودکان نقش انسانهای مختلف را بازی و اشیا برای آنها تجسمی از تخیلات آنها خواهد بود . بازی های نمایشی میتواند از یکسالگی شروع شود. زمانی که کودک خود را به خواب میزند یا به صورت نمایشی غذا میخورد. از نیمه سال دوم زندگی خود ، کودکان به اشیا شخصیت میدهند. از سه سالگی بازی نمایشی کودکان میتواند افزایش یابد و تبدیل به داشتن دوست خیالی شود.

دوست خیالی

کودکان معمولا به دلیل تخیل قویشان دوست خیالی پیدا می کنند. این دوست خیالی ، سلیقه ایی مانند سلیقه فرزندتان دارد. هرچه کودک شما دوست دارد ، مورد علاقه دوست خیالی او نیز هست و هرچه فرزندتان نمی پسندد ، دوست خیالی او نیز هست و هرچه فرزندتان نمی پسندد ، دوست خیالی اش هم دوست ندارد . ممکن است وقتی فرزندتان مرتکب اشتباهی میشود. آن را به گردن دوست خیالیش بیاندازد. به شکلی که تصور می کند این دوست خیالیش بوده که مرتکب این خطا شده است . در این صورت تصور نکنید کودکتان دروغ می گوید بلکه این مرحله ای طبیعی از رشد و تکامل فرزندتان است که نشان دهنده خلاقیت او میباشد. بنابراین در نظر داشته باشید که بدون آنکه تخیلات فرزندتان را که برای او واقعی هستند انکار کنید یا به تمسخر بگیرید . باید اجازه دهید فرزندتان با رشد عقل از این مرحله خارج شود.

 

فواید بازی های نمایشی در کودکان

  • رشد خلاقیت

 

تحقیقات نشان میدهند که بازی های نمایشی باعث افزایش خلاقیت و تفکر ” واگرا” یا مهارت تفکر خلاق در کودکان خواهند شد . همچنین تخقیقات نشان داده اند بازی آزادانه باعث رشد قدرت حل مسائل و تفکر خلاق در کودک میشود.بازی با همسالان نیز باعث بالا رفتن قدرت خلاقیت و تفکر در کودک میشود. کودکان در جریان بازی مثل یک نویسنده خلاق عمل میکنند. آنها در جریان بازی دنیایی را میسازند که مختص خود آنها است و اشیا و افراد دنیای واقعی را به طریقی که برای آنها خوشایند است . سازماندهی مجدد میکنند. در واقع می توان گفت نویسندگان خلاق ، مانند کودکان عمل میکنند. آنها هنگام نوشتن ، دنیای فانتزی را خلق می کنند که با دامنه گسترده ای از احساسات آنها در ارتباط است .

این مقاله تکمیل میشود ( با ما در اینستاگرام همراه باشید )

به گفتگو بپیوندید