>

رد کردن لینک ها

آموزش توالت رفتن به کودکان

آموزش توالت رفتن به کودکان

آموزش رفتن به توالت یکی از بزرگترین نگرانی های والدین در این سن میتواند باشد. متاسفانه در برخی فرهنگها،تصور میکنند که گرفتن از پوشک یک روش تربیتی و یک فضیلت اخلاقی است و کودک را باید به چنین کاری مجبور کرد. در حالیکه کودک باید برای این کار آماده باشد و مغز او به رشد کافی رسیده باشد و والدین با آگاهی ، مهربانی ، حوصله و وقت کافی این آموزش را به پایان برسانند. این عمل ارتباط با توانایی و مهارت حسی حرکتی کودک دارد و به راه رفتن او مرتبط است. به این معنی که کودکک معمولا سه تا شش ماه بعد از راه رفتن کامل ، از نظر فیزیکی آماده است اما ممکن است بعضی از کودکان تا سه سالگی به آمادگی لازم در این زمینه نرسند . بیشتر والدین این آموزش را هنگامی که کودک دوسال و نیم دارد آغاز می کنند. همراه با رشد جسمانی ، فرزندتان باید آمادگی روانی هم داشته باشد به این معنی که با مادر خود یا شخصی که قرار است به او آموزش بدهد رابطه خوبی برقرار کند.

کودکان راه تقلید خیلی چیزها را می آموزند. توالت رفتن هم از این قاعده مستثنی نیست. برای شروع بهتر است اگر دستشویی فرنگی در خانه دارید اجازه دهید همراه شما به توالت بیاید و شما با زبان کودکی کارهایی که انجام میدهید را برای او بازگو کنید. میتوانید اجازه دهید همراه همسالانش که آموزش دیده اند به دستشویی برود.

مرحله دوم این است که مطمئن شوید خبر قبل از عمل اتفاق میافتد.یعنی مغز فرزندتان بتواند خبر پر بودن مثانه را قبل از تخلیه آن انتقال دهد. برای آنکه کودک توالت رفتن را بیاموزد . ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی مغز هنوز کامل نشده است. کودک بدون اختیار ادرار می کند. یعنی مثانه یا روده ها به محض پر شدن ، خالی می شوند. برای اطمینان از آمادگی فرزندتان ، او باید بتواند:

به راحتی راه برود و بدود.

با فاصله زمانی کم ادرار نکند و هر بار ادرارش حجم زیادی را شامل شود.

حداقل پ.شک را تا 2 ساعت پس از تعویض خشک نگاه دارد ، این نشان میدهد ظرفیت مثانه افزایش یافته است.

در زمانهای معین و به راحتی عمل دفع را انجام دهد.

کودک قادر است حدود 3 تا 5 دقیقه بنشیند.

شلوار راحت خانگیش را بالا یا پایین بکشد.

زمانیکه پوشکش خیس میشود. ناراحتیش را نشان دهد.

زمانی که مشغول دفع میباشد ، در رفتارش آنرا نشان دهد.

از رفتن به دستشویی وحشت نداشته باشد

مطمئن شوید فرزندتان اهل همکاری است و نه لجبازی

بتواند دستورات کوتاه مثل ” برو عروسکتو بیار ” را بفهمد و انجام دهد.

کودک بتواند از کلمات برای درخواستهایش استفاده کند.

کودک از کپی برداری رفتار والدین و کودکان بزرگتر لذت ببرد.

چه کارهایی نکنیم :

تحت تاثیر حرفها یا طعنه های اطرافیان قرار نگیرید. اجازه ندهید فشار اطرافیان باعث شود زمانی اقدام کنید که فرزندتان آماده نیست .

فرزندتان را بچه های دیگر مقایسه نکنید . زود گرفتن از پوشک نشانه باهوشی کودک یا موفق بودن مادر در تربیت فرزندش نیست. بعضی از کودکان در 18 ماهگی آماده اند و بعضی از کودکان در 3 سالگی

از تنبیه ، دعوا و اخم کردن استفاده نکنید و تمایل کودک به همکاری کلید موفقیت شما است

اگر شروع کردید و نتیجه نگرفتید ، دوباره پوشک کنید. وقتی فرزندتان نمیتواند یا نمیخواهد ، اصرار شما بی فایده است

هنگامی که پوشک فرزندتان را باز می کنید ، از کلمات منفی مانند ” اه اه ” یا ” پیف باز کثیف کاری کردی ” استفاده نکنید

اگر تغییری در زندگی فرزندتان اتفاق افتاده است ماننده سفر رفتن ، مهمان داشتن یا به دنیا آمدن فرزند دوم ، مدتی دست نگه دارید

تا زمانی که فرزندتان تمایلی نشان نمیدهد اقدام نکنید.

در جریان آموزش توالت رفتن به کودکان ، خود را درگیر نجس و پاکی منزل نکنید. اجازه دهید هم کودک راحت باشد هم خودتان ، چون در غیر این صورت این آموزش هم برای شما و هم کودکتان توام با استرس زیاد  خواهد بود.

چگونه آموزش توالت رفتن را شروع کنیم :

قدم اول :

مطمئن شوید فرندتان آمادگی لازم را دارد . به او فشار نیاورید . با او به سختی سخن نگویید.از او عصبانی نشوید. فراموش نکنید کودکتان اگر آمادگی لازم را داشته باشد بسیار تمایل خواهد داشت که مستقل شود . هر نوع فشار و درشتی حرمت نفس کودک را خدشه دار خواهد کرد.

قدم دوم :

مراقب باشید فرندتان دجار یبوست نشود. یبوست میتواند ارثی باشد ، به دلیل تغذیه نامناسب اتفاق بیافتد ، یا کودک به خاطر استر یا ترس مدفوع خود را نگه دارد که تبدیل به یبوست میشود. دردی که کودک هنگام داشتن یبوست میکشد ، به او آسیب میزند و در خلق و خوی او تاثیر منفی خواهد گذاشت . بنابراین در صورت بروز هر نوع مشکلی ، از پزشک فرزندش کمک بخواهید و حتما آنرا درمان کنید.

قدم سوم :

زمان مناسبی را انتخاب کنید . آموختن رفتن به توالت قدم بزرگی در مستقل شدن فرزندتان دارد : بنابراین شما نباید خسته یا پریشان باشید . اگر مهمان دارید ، قرار است به سفر بروید ، در خانه تعمیرات دارید یا مشغول اسباب کشی هستید مدتی دست نگه دارید.

قدم چهارم :

از یک ماه قبل ، تبلیغ را شروع کنید . به او اجازه دهید همراه شما به توالت بیاید و نظاره گر رفتار شما باشد . به کودک خود نشان دهید که این کار ، کار آسانی است و شما از انجام آن کار خوشحال هستید . برای او توضیح دهید . چه کاری دارید انجام میدهید . اوس یعی خواهد کرد از شما الگو بگیرد. البته اگر توالت فرنگی ندارید ممکن است این کار کمی مشکل شود . یا فرزندتان با استفاده از لگن ، راحت نباشد.

قدم پنجم :

از لگنی مناسب و جذاب استفاده کنید . بهتر است هنگام خرید ، کودک را با خود ببرید تا نظر بدهد ، در این صورت به لگن علاقه مند می شود و از آن بیشتر استفاده می کند.. لگن بهتر است زیبا و خوش آب و رنگ باشد . با او به خرید بروید و اجازه دهید لگن توالتی که براحت و امن هست را انتخاب کند. بهترین انتخاب این هاست که هنگام نشستن پای کودک به زمین برسد و آویزان نباشد. وقتی پاهای کودک روی زمین قرار میگیرد . احساس امنیت بیشتری می کندد. حداقل یک هفته پیش از شروع آموزش ها از کودک بخواهید چندین بار در روز با پو.شک یا بدون پوشک روی لگن بشیند . سعی کنید کودک را هنگام نشستن روی لگن با سرگرمی های جالب نظیر نقاشی کردن روی دفتر یا ختهت سیاه سرگرم کنید

قدم ششم :

توالت رفتن را تبدیل به کاری جذاب کنید . به عنوان مثال :

برای او داستان بخوانید : کتاب داستانهای مناسب انتخاب کنید که در قالب داستان نشان میدهد قهرمان داستان ، توالت رفتن را آموخته و خوشحال و راحت است . یا ترانه جالبی را انتخاب کنید و زمانیکه روی لگن نشست با هم بخوانید.

کتابهای جالب و جذاب کودکان در دستشویی داشته باشید

گاهی کودک دوست دارد به عروسکش آموزش توالت رفتن دهد . برایش عروسک تهیه نمایید و اجازه دهید تا از این کار لذت ببرد.

کاری کنید تا فرزندتان زمانیکه به توالت میرود احساس غرور بکند.

بر دیوار دستشویی یک تکه مقوا بچسبانید و به فرزندتان اجازه دهید هربار بعد از رفتن به توالت برچسبش را به دیوار بزند

بعد از انجام کارش هورا بکشید و دست بزنید

با انتخاب فرزندتان شورتهای جذاب و رنگی برایش تهیه کنید

کشیدن ، سیفون توالت ره تبدیل به کاری مفرح کنید. گاهی بزرگتارین ترس بچه ها صدای فلاش آب توالت است. از لباس راحتی در خانه استفاده کنید

قدم هفتم :

برای شروع ، زمان دفع ادرار یا مدفوع فرزندتان را شناسایی کنید ، هنگامی که کودک احساس نیاز به ادرار کردن یا اجابت مزاج دارد . ممکن است حالت صورتش تغییر کند یا کاری که داشت انجام می داد متوقف کند به این نشانه ها توجه کنید و کودک را در فواصل منظم مثلا هر یک ساعت و نیم تا 2 ساعت یکبار به مدت کوتاه روی لگن بنشانید.

ممکن است او عادت داشته باشد تا بعد از صبحانه خوردن مدفوع کند . در همان زمانهای همیشگی او را روی لگن بنشانید ، اما او فشار نیاورید کودکان معمولا کنترل ادرار خود را زودتر از مدفوع پیدا میکنند.

قدم هشتم :

انتظار خود را بالا نبرید . کودک شما به تازگی سعی در کنترل ماهیچه های بدن خود را داد . همانطور که او بارها زمین میخورد تا راه رفتن را بیاموزد . ممکن است قبل از رسیدن به توالت ، خود را خیس کند با مهربانی او را تمیز کنید و به او بگویید دفعه بعد موفق خواهد شد .

قدم نهم : از شورتهای آموزشی استفاده کنید . این شورتها در رنگهای جذاب برای کودکان وجود دارد . نازکی این شورتها کمک میکند کودک آسانتر از زمان توالت رفتن خود آگاه شود. در صورت عدم کنترل ادرار یا مدفوع شورتهای آموزشی مانند پوشک عمل میکنند

قدم دهم : از فرزندتان بخواهید چندین بار در روز و هربار پنج دقیقه بدون شورت و پوشک روی لگن بنشیند . ساعاتی را که به زمان دفع او نزدیک است ثبت کنید. : به طور مثال پس از صرف غذا ، پس از خواب بعد از ظهر ، پس از خوردن تنقلات . اگر کودک در این زمان نتوانست ادرار یا مدفوع کند به او اجازه دهید به مدت ده دقیقه بازی کند و دوباره برگردد و پنج دقیقه روی لگنش بنشیند.

قدم یازدهم :

وقتی کودکتان به مدت پنج دقیقه روی لگن نشست . به او جایزه دهید . ابتدا از جوایز کوچک مثل عکس برگردان استفاده کنید. در صورتی که کودکتان به موقع روی لگن نشست و ادرار یا مدفوع کرد . به او جایزه بهتری بدهید. در مراحل بعدی فقط هنگامی که عمل دفع کودک با موفقیت انجام گرفت به او جایزه بدهید . نه صرفا به دلیل نشستن او روی لگن

قدم دوازدهم :

هنگامی که کودک روی لگن نشسته است. پهلوی او بمانید . حرف زدن با کودک یا قصه خواندن برای او کمک می کند تا او ارامش پیدا کند.

قدم سیزدهم : ابتدا فقط کنترل روزانه را آموزش دهید و شبها او را پوشک کنید . ممکن است ماها طول بکشد تا او بتواند در خواب کنترل ادرار یا مدفوع خود را داشته باشد او را تشویق کنید اگر در طول شب بیدار شد برای توالت رفتن شما را بیدار کند . زمانی که پوشک کودکتان در طی شب خشک ماند میتوانید اقدام به گرفتن پوشک شب کنید. روی تشک او روکشهای پلاستیکی مخصوص بیاندازید . تا در صورت شب ادراری تشکش خیس نشود. یک چهارم کودکان تا قبل از پنج سالگی پدید می آید . چنانچه کودک شما پس از سن پنج سالگی همچنان شب ادراری دارد بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

قدم اخر :

اگر کودک شما آماده باشد . موفق خواهید بود و. اما اگر به هر دلیلی کودکتان توانایی همکاری را نداشت نگران نشوید . 1 تا 2 ماه آموزش توالت را به تعویق بیاندازید و او را دوباره پوشک کنید احتمال زریادی وجود گاهی فرزندتان خودش را خیس کند یا کثیف کند . این آموزش میتواند به علت بیماری یا شرایط احساسی شامل جابجایی به منزل جدید ، بیماری یا مرگ در خانواده و تولد نوزاد جدید دچار وقفه شود. در این صورت دوباره شروع به آموزش توالت رفتن به فرزندتان کنید.